8 Eylül 2011 Perşembe

Calidus Hotel - Assos

Assos, diğer adıyla Behramkale yöresi 20 yıldır tatil yaptığımız, vazgeçemediğimiz bir bölge. Bölgedeki tüm tesisleri denedik. Pek azından memnunuz. Yeni ve güzel şeyler yapılınca da mutluluğumuz artıyor. Yöre insanı değil de dışarıdan gelenlerin kurup işlettiği tesisleri başarılarından dolayı doğal olarak tercih ediyoruz.

Calidus da İstanbul’da ticaret yapmış bir aile tarafından kurulmuş ve işletiliyor. 2011 yazında açılmış yep yeni bir tesis. İlk görüşte aşık olduk. Bir kaç gece kalarak tadını çıkardık. Şimdiden fiyatların artacağını bildiğimiz için tekrar deneyebilir miyiz? Bilinmez.

Tesisin yaratıcısı ve işletmecisi Celal bey araziyi yıllar önce almış ve tatillerini burada geçirmiş. Bu süre içinde düşünmüş, taşınmış, tasarlamış, biriktirmiş. 9 ayda hepsini bir araya getirmiş ve ortaya mükemmel bir sonuç çıkarmış. Bölgede eksikliği duyulan dört dörtlük bir butik otel var artık. Her tip ve kalitede işletmeye “butik otel” adını takmanın moda olduğu günlerde, butik otelin ne olduğunu görmek için gitmek gerek.

Mükemmel biçimde işletiliyor mu? Evet. Eksikler, hatalar, deneyimsizlikten kaynaklı sıkıntılar yok mu? Var. Onlar da zamanla düzelecektir.

Öncelikle son derece zevkli bir tesis. A’dan Z’ye her şey uzun uzun, milimi milimine düşünülmüş ve gerçekleştirilmiş. Kolay iş değil. Böyle bir sonuca ulaşmak Celal Bey’e 10 kg. verdirmiş. Olsun o da daha fit bir bedene sahip artık. Doğduğu yöreden topladığı çoğu ailesine ait objeyi tesisin her köşesine son derece zevkli biçimde eklemlemiş. Her gün, her an yeni bir tanesini keşfetmek bir tür oyun gibi. Bol bol fotoğraf çekeceksiniz.

Her müşteriyle tek tek ve sürekli ilgileniyor. İlgisi ölçülü, ne az, ne çok. Hoş sohbet bir kişi. Bizi gezdirdi, neler yaptığını, nasıl yaptığını tek tek anlattı. Objeleri, koleksiyonları büyük zevkle tanıdık. Bence bu çabayı yazılı hale dönüştürmeli. Küçük bir albüm haline getirmeli. Gelenlere hediye etmeli. Belki kitapçılarda da birkaç tane bulunmalı.

Sabah ve akşam yemeği dahil olan konaklamada, servis açık büfe değil. Bu bizim tercih ettiğimiz bir yöntem. Onlarca kişinin elini sürdüğü servis kaşıklarına el sürmeden ve ikide bir masanızdan kalkmadan tüm servis elemanlar tarafından yapılıyor. Açık büfede de ancak bu kadar doyarsınız. Çeşitler çok, ölçüler yeterli. Her şey kaliteli.

Geniş bir arazide 30 oda müşterisi birbirini rahatsız etmiyor. Önümüzdeki yıl 20 oda ekleneceğini duyunca üzüldük. Keşke böyle kalsaydı.

Bu tesiste konakladıktan sonra kusur bulabilmek pek zor. Ben yine de tarafsız olmak için, ama yine de biraz kendimden taraf olarak, daha iyi olur dediklerimi sıralayayım. Profesyonel bir kadro, profesyonel bir yönetim, daha iyi bir ses sistemi, daha uygun ve çeşitli bir müzik yelpazesi.

Hiç yorum yok: