27 Mayıs 2010 Perşembe

Midilli

Sonunda Assos’tan bakıp durduğumuz Midilli’yi gördük, geldik.

Yunanistan’ın üçüncü büyük adasıymış. İki gün 350 km. yol yaparak yarısını şöyle bir görebildik.

harita Mytilinimytilini church2mytilini2

Ayvalık Midilli arasında 25 yıldır Türk feribot ve yolcu motorları çalışıyor. Her gün değil ama sezonuna göre haftada bir kaç gün gidip geliyorlar. 1,5-2 saat sürüyor. Bilet internet veya bulunduğunuz şehirdeki seyahat acentalarından sağlanabilir. Gidiş dönüş kişibaşı 50 euro. http://www.feribot.net/feribot/?lang=tr

Umduğumuzdan daha yeşillik. Bizim Gökçeada ve Bozcaada gibi kıraç değil. Türkiye’deki toplam zeytin ağacına yakın zeytin ağacı varmış. Ayrıca çam ormanları ve pek çok ağacı var.

100.000 nüfuslu bir yer. Liman şehri ve merkezi Mytilini 30.000 kişilik bir yer.

Hem bir seyahat acentesi ve hem de internet araştırmaları ile yolculuk bileti ve otel rezervasyonumuzu yaptırdık.

Otel belki de adanın en güzel oteli. Merkez Mytilini’de 20. yy başlarında yapılmış güzel bir yapı. 8-10 odalı butik bir otel haline getirilmiş. Fiyat ucuz sayılmaz ama ada fiyatlarına göre uygun bir yer. Karşılığını da aldığımızı ekleyelim. Kahvaltısı da odaları da oldukça iyiydi. http://www.pyrgoshotel.gr/english2.htm

otel

SNC00010

Adaya akşam 8 gibi vardık. otele yerleşip ada turuna ve önceden öğrendiğimiz yerlerde yemek için araştırmalara başladık.

İlk akşam çarşı sokaklarında bulduğumuz Kaldırimi lokantasında uzo ve deniz mahsullü bir şeyler yedik. Favorimiz Greek Salad, yani çoban salatası. Farkı iri doğranmış ve üzerinde büyük bir dilim Feta yani keçi peyniri ile servis edilmesi. Ancak nerede yediysek beklediğimizi bulamadık. mevsim henüz sebzelerin tadını vermemişti.

greek salad

Ertesi gün sabah yine bir yürüyüş sonrası 11 gibi Europcar’dan günlüğü vergi dahil 32 euro bedelli bir Kia Picanto kiraladık. En uygun fiyatının yanında sonradan daracık sokaklarında bunaldığımız ada sokakları için en uygun boyut olduğu da anlaşıldı. Araç kiralamak bu kadar kolay mı? Evet. Pasaport ve sürücü belgesine bakarak bir form doldurdular ve imzalattılar. 5 dk. içinde araç anahtarı elimizde. Dönüşte de aynı kolaylık. 5 dakika içinde ücret kredi kartından alındı. http://www.europcar-lesvos.com/

KIA Picanto 2004 01

Hemen arabaya binerek planladığımız gibi ilk gün adanın güneyini tavaf ettik. Haritasına bakıldığında güneyindeki iki büyük körfezi hep merak etmiştik. Yola çıktıktan hemen sonra doğudaki ilk körfezin hemen kuzeyini izleyerek yola devam ettik. sonra onun batı kıyısından güneye inerek Polimari denilen kente ulaştık.

Şehir içindeki daracık sokakları geçerek küçük bir tur attık. sonra aracı park ederek orijinal bir kahvede ilk Greek Cafe’lerimizi aldık. Bildiğimiz Türk kahvesi. Az şekerli mi? Çok şekerli mi? sorarak servis ediyorlar. 1,5 euro civarında servis ediliyor. Yanında su ile. Hatta bir kafeye oturduğunuzda garson sipariş almaya gelirken elinde iki bardak su ile gelip, siparişi öyle alıyor.

SNC00015 SNC00013

Burdan sonra harita ve navigasyon deneyimlerimize deneyim katarak yola devam ettik. bir sonraki hedefimiz batıdaki daha büyük ikinci körfezin doğu kıyısına erişmek oldu. yoldaki diğer köy ve kasabaların içinden geçerek sonunda Nifida denilen köyün iskelesine geldik. İskelesine geldiğimizi sonradan öğrendik. Çünkü haritada skala skala diye onlarca yer vardı ve biz hep oralara gidiyorduk denize ulaşmak için. meğerse skala iskele demekmiş. Burası körfezin güney ucu ve ege’ye açıldığı boğazın kenarı.

nifida

Akşam yemeğini Mehmet Yaşin’den kopya çekerek bulduğumuz turistik olmayan, ingilizce bilen personeli ve ingilizce menüsü olmayan orijinal bir lokantada Hermes’te yedik.

SNC00017

İkinci gün programı adanın kuzeyini ve asıl merak ettiğimiz yerleri görmekti. Yani Assos’tan bakıldığında görülen köyler, kasabalar, kale ve liman. Assos’taki antik kentin bekçisi orada doğmuş ve buraya göçmüş. Assos’takine benzer bir kale ve limanın olduğunu yıllar önce bize o söylemişti.

İlk durak yine batıdaki körfezin kuzey ucundaki Kaloni oldu. Burasını bizim Köyceğiz’e benzettik coğrafi konum açısından. SNC00025

Oradan da bu kez adanın kuzey ucundaki Petra’ya vardık.

Petra adada en çok beğendiğimiz yerlerden biri oldu. dar sokakları, kafeleri ve çarşısıyla hoş bir yer. muhakkak görülmeli. Kuzeye bakıldığında Babakale burnu görülüyor.

petra genel petra çarşı

Bir sonraki durak Molyvos. Kale ve liman’ın olduğu kent.

SNC00031

SNC00032 SNC00033

Öğle vakti bir lokantaya girdik ve karnımızı doyurduk. www.octapus-restaurant.com Burası assos limanına çok benziyor.

SNC00035

Alttaki resimde cacık ve patlıcan kızartma görülüyor. Üzerine peynir rendelenmiş servis ediliyor.

SNC00038

Buradaki ikinci durak tepedeki kale. Adadaki kaleler bir dönem Osmanlı elinde olduğu için osmanlıca yazılar, kalıntılar mevcut. Kale’den bakıp Sivrice, Assos ve Kadırga koyu’nu gözledik.

molyvos gece

Daha sonra Doğu’ya doğru devam ederek Skaminia’nın iskelesine vardık. Çok küçük ve şirin bir yer. Bir kafe’de oturup çay ve elmalı kek yedik.

SNC00039

Akşam yemeği Mytilini’de yine önceden öğrendiğimiz Rebeti lokantasındaydı. Köfte, piyaz, cacık, peynirli kabak çiçeği kızartma ve uzo ile doyduk. Piyazın fasülyesi çok iyi pişmiş, köfteler bol ekmekli, iri ve yumuşak. Cacık süzme yoğurtla yapılmış, haydari kıvamında.

SNC00043

Son gün arabayı teslim etmeden bu kez Mytilini şehrindeki kaleyi gördük. Arabayı teslim edip akşama kadar çarşıyı, iki kiliseyi, bir camiyi gezdik. Caminin çatısı yok, kalanı da yıkılsın diye bekliyorlar.

SNC00062

Gittiğimize, gördüğümüze değdi. Darısı başınıza!

Hiç yorum yok: