3 Aralık 2007 Pazartesi

Alaşara Restaurant - Adapazarı


Sapanca’ya gitmişken aklımızda kalmasın diyerek Adapazarı’nın Kayalar Memduhiye Köyündeki Alaşara Restaurant’ı arayıp bulduk. Aramamızın nedeni ana yollar üzerinde tabelasının bulunmaması. Yalnızca köyün girişindeki tali yolda bir tabelası var, onun dışında internet sitesi veya internetteki herhangi bir kaynakta da bu yönde bir bilgi olmadığı için, sorarak bulmak gerekiyor. Kabaca tarif edersek, D-100 karayolunda Adapazarı-Ankara yönünde giderken sağa (güney) dönülüyor. Sapağın adını hatırlamıyorum, telefonla restorana sorabilirsiniz. Sanıyorum Karapürçek yönü olmalı.

Burayı CNN Türk’te Mehmet Yaşin’in Lezzet Durakları ve Güven İslamoğlu’nun Her Yerde Bir Haber Var programında izleyerek not almıştık. Bu gibi notların yanında hep birer soru işareti de koyarım. Kendimiz görüp denemeden kesin yargıya varmıyor, kimseye önermiyoruz. Burası da bu soru işareti alışkanlığımızı haklı çıkaran yerlerden biri.

Güzel bir köyde Çerkez yemekleri yapan, bahçe içinde bir lokanta. Diktörtgen ahşap karkas bir yapı, geniş bir bahçe. Hava soğuk olduğu için içeride oturduk. Ortada döküm bir soba çevreyi ısıtıyor. Kahvaltı sonrası saatlerde birkaç masa ve bir garson. Servis fena sayılmaz. Ne kadar ünlenmiş olsa da burası bir köy. Hesap tutarı konusundaysa köy’den çok bir büyük şehri andırmıyor değil. İki kişi tadımlık menüye 40 YTL. ödedik. İstanbul’da adada balık ve içkiye bu kadar ödüyoruz zaten, Adapazarı’nın köyünde nasıl olur? Ün her şeye kadir! Sonuçta halden veya toptancıdan değil tarladan, bahçeden alınanlarla yapılmış yemekler. Kira yok veya yok denecek kadar az.

Neler yediğimizi orijinal isimleriyle sayamıyorum. Ortaya yöresel mutfaktan tadımlık bir şeyler ısmarladık. Kızarmış börek, barbunya pilakisi, Çerkez tavuğu, sahanda yumurta, acıkalı biftek, ısırganlı, erik-soğanlı mezeler, kızartılmış peynir, salatalık turşusu gibi şeyler. Çok aç olmadığımız için ana yemekleri deneyemedik. Alkol servisi yok.

Mutfağının yeterince hijyenik bir görüntü vermediğini söyleyebilirim. Servis yaptıkları seramik tabakların kenarları kırıklarla doluydu. Garip karşıladığım şeylerden biri de menü de fiyat ve yemeklerin tanımlarının bulunmaması, üstelik hesap ekstresinde de döküm yapılmaması. Bir kağıda 40 YTL. yazıp kutuyla önünüze koyuyorlar. Bize ters gelen garip bir anlayış. Orijinal isimleriyle sıralanan yemeklerin altına birer açıklamayla neler içerdiği yazılsa, daha iyi tanıtım yapılmış, bilmeyenlere daha çok benimsezilmiş olmaz mı? Bilgisayarımızla internete bağlanmak istediğimizde wi-fi olanağını fark ettik ancak giriş şifresi istediğimizde şifreyi unuttuklarını belirttiler, bu da ek olarak not edilmeli.

Sonuç olarak arayıp bulmamıza değecek bir işletme ve tadla karşılaşmadık. Ya bu mutfağın lezzetleri bize ilginç gelmedi ya da doğru biçimde temsil edilmiyor. Kahvaltısı da çok talep gören bir menü. Kahvaltı için geç vakitte gittiğimizden deneyemedik ama yan masalarda gördüğüm kadarıyla benim için etkili bir menü değil. Çok arzu ediyorsanız engel olmam ama gidin, arayın bulun yönünde hararetli bir önerim de olmaz.

Alaşara Restaurant
Kayalar Memduhiye Köyü - Adapazarı
0264 359 58 19
0535 970 50 66
alasararestaurant@hotmail.com
40 40 71N
30 28 18E

6 yorum:

ercan dedi ki...

beyefendi siz sanki rekabetçi yan lokantanın sahibiymiş gibi aklınıza gelen bütün kötü şeyleri yazmışsınız istanbulda ancak ekmek arası yersiniz 2 kişi 40 ytl'ye alaşara menüsü abaza ve çerkez menüsü olduğundan belki sizin damak tadınıza hitab etmemiş olabilir bizler alaşara'dan çok memnunuz aile ortamı çok güzel gelen misafirlerin memnun olmaları dahada cezbedici bence siz iyice araştırmadan tek taraflı infaz yapmışsınız...

demircih dedi ki...

bu sabah bizde alaşarada kahvaltıya gittik. 4 kişi 80 tl verdik.bence köy yerindeki bir yer için dehşet pahalı. hele msaya gelen servisin cimriliğini görünce fiyat dahada beter oturdu içimize.4 kişiye 1 kişilik küçük reçel kaselerinde servis yaptılar.(adam başı 1 kase değil toplam 1). ama çok kalabalık.yani sessizlik, huzur pek yok. ama köy çok güzel.belliki şehirde yaşayan köylüler kazandıkları paralarla köylerine yatırım yapmışlar, çokta iyi yapmışlar çünkü masal gibi evler var köyde. ama restoran çok pahalı, servis konusunda çok cimri(bari doyarak kalksaydık). yöresel birşeyde yoktu kahvaltıda bildiğimiz zeytin peynir.

FatiH dedi ki...

Dün 4 kişi Pazar kahvaltısına gittik.Yorucu bir hafta sonunda iyi bir kahvaltı yapmayı düşünüyorduk ki öyle olmadı.Kahvaltı 4 kişiye menü olarak az ve pahalıydı.Bir kere köy kahvaltısı peynirden zengin,yumurtası olan, kaymak ve balı,köye özgü reçeli bulunan bir kahvaltı formatında olmalı.Ama nafile.Tek çeşit peynir,zeytin,5 dilim domates,küçük tabakta patates kızartması (masanın büyüklüğüne göre tabak büyüyor),3cm çapında küçük kAsede hazır reçel,bal ve tereyağı 1'er adet.Küçük kasede tel şehriye kavrulmuş ve kendi servisini yaptığınız çay!!
Neyse doymasakta yedik ve 4 adet kahve istedik.Aldığımız cevap Pazar günleri kahve servisleri yokmuş.Bizim geleneğimizde olan bir içeceği ve özellikle Pazar kahvaltısından sonra vermeyen bir işletme varsa burasıdır.Kısacası içemedik ve neredeyse tersleniyorduk.Hesabı istedik ve 100 TL ödedik.İşletmeye gelen müşteriyi güleryüzle karşılamak yok,yolcu etmek yok!
Bizim tavsiyemiz;ilk önce güleryüzlü personel almaları..Gerisi halledilir.Gitmeden önce bir kez daha düşünün,biz bu yorumları daha önce okusaydık kesinlikle gitmezdik.

findik dedi ki...

Fiyat ve lezzet için olumsuz yorum yapmayacağım. Allah için gayet lezzetli. Ancak müşteri memnuniyeti,güler yüz sıfır... sabah sabah güzel bir kahvaltı etmek isterken sinirleriniz bozulabiliyor.

Dilek özcan dedi ki...

Rezil bir yer tek kelimeyle dayak mı yedik kahvaltı mı belli değil. Asla gidilmez!!

Unknown dedi ki...

Fiyatlar tam anlamıyla kazık. İstanbul'da Boğazda yemek yiyin daha ucuza gelir.Buün İstanbul'dan Ankara ya dönerken uğradık abaza yemekleri yiyelim dedik. 4 kişi 300 tl hesap ödedik.Ayıptır bu fiyat orası Abhaz ve Çerkesleri söğüşleme yeri olmuş maalesef. Başka tanıdık abaza arkadaşlarda delimisin orada yemek yenir mi dediler biz dahi bir daha uğramıyoruz dediler.Maalesef kazıklandık kimseye tavsiye etmem. Bir daha da gitmem.